Bárczi arcai, Szabadidő, Útmutató

Egy ösztöndíj a sportolóknak – interjú Váradi Erzsébettel

Bár a jó gyógypedagógusnak nem feltétlenül a sportosság az ismérve, a Bárczi hallgatói közt is találkozhatunk sportolókkal.

Ezúttal Váradi Erzsébettel beszélgettünk, aki az ELTE sportösztöndíjasai táborát gazdagítja, mint a BEAC (Budapesti Egyetemi Atlétikai Club) Jiu Jitsu edzője.

Először is, arra kérlek, hogy mutatkozz be pár mondatban. Hol találkozhattak már Veled a Bárczi hallgatói, illetve mi szél hozott a gyógypedagógiai karra?

Váradi Erzsébet (Zsóka) vagyok, a harmadik évemet kezdem a Bárczin szomatopedagógia és tanulásban akadályozottak pedagógiája szakirányokon. Már találkozhattatok velem seniorként a tavalyi év során, illetve, ha a BEAC felé jártatok még a járvány kezdete előtt, a IV. pályán is összefuthattunk.

A Bárczira kerülésem története, mint annyi más, a Brazil Jiu Jitsuhoz köthető. 15 éves lehettem, amikor az edzőm elhívott segítőnek az egyesületünk SNI BJJ táborába. Nagyon vegyes volt a csapat felépítése. Voltak Down-szindrómás, autizmussal élő, enyhe- és középsúlyos értelmi sérült gyerekek-fiatalok. Az a pillanat, amikor fixálódott bennem a szándék, hogy gyógypedagógus szeretnék lenni, a tábor vége felé jött el, mikor a gyerekek és mi, felügyelők is fáradtabbak voltunk. Egy apróbb vitánk volt az egyik középsúlyos értelmileg sérült fiatalemberrel, aminek az lett a vége, hogy a fejemhez vágta, hogy gyűlöl. A táborzáráskor, alig egy órával az események után viszont odafutott hozzám, megölelt és közölte, hogy „Zsóka néni, nagyon szeretlek téged”.  Ez közel 5 éve történt, a Bárczin töltött két évem alatt pedig biztossá váltam abban, hogy ez lesz az én utam.

Mit is jelent az, hogy ELTE sportösztöndíjas lettél?

Az ELTE sportösztöndíjasának lenni annyit jelent, hogy a BEAC-on belül edzést tartasz, vagy pedig sportszervezőként segítesz egy-egy sportág működésében. Az ösztöndíjat ebben az esetben „fizetésként” lehet elképzelni, hiszen ugyanúgy végzed a dolgod, mint egy munkaszerződéssel rendelkező edző/sportszervező. Annyi a különbség, hogy mi, sportösztöndíjasok nagyrészt a Neptunban meghirdetett testnevelés (VTN kódú) kurzusok lebonyolításáért, megtartásáért felelünk.

Mennyi munkával jár számodra a BEAC edzőjének lenni?

Edzőnek lenni a BEAC-ban hatalmas megtiszteltetés, hiszen egy nagyon rangos Clubról beszélünk. Ez viszont komoly kihívást is jelent az összes itt tevékenykedő sportösztöndíjasnak, hiszen minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy megfelelő minőségben tudjuk tartani az edzéseket. Az a háttér és támogatás, amit a BEAC nyújt, igencsak motiválóan hat a legtöbb sportösztöndíjasra, köztük rám is. Szorgalmi időszakban heti 5 órát foglalkozom az edzések megtervezésével, megtartásával. Ezenkívül, ha nincs pandémiás időszak, akkor a csapatépítésre is külön hangsúlyt szoktam helyezni.

Kiknek ajánlanád az ösztöndíj megpályázását?

Az ösztöndíj megpályázását azoknak ajánlanám, akik egy, a BEAC-ban oktatott sportágban sikeresek, és szeretnék edzőként/sportszervezőként is kipróbálni magukat. Ezen kívül van olyan lehetőség is, hogy valaki a BEAC-ban még nem jelenlévő sportág meghonosításával próbálkozzon. Mindenképpen megéri pályázni, miután beszéltetek a sportág szervezőjével, vagy az EHÖK sportreferensével.

Végül, mivel a lehetőség, hogy az edzéseidre járjanak, mindenki előtt nyitott, kérlek, mutasd be az általad űzött sportágat.

A Brazil Jiu Jitsu egy földharc központú küzdősport, ami ötvözi a birkózás és a judo alapelemeinek egy részét is. Két főbb edzéstípus van, a gi, illetve a nogi edzésforma. Gi-s edzéseken a judoban is látott ruha van rajtunk, míg nogi-ben egy egyszerű rövidnadrág is megteszi, egy testhezállóbb felső társaságában. Én főként nogi-t oktatok.

Az edzések egy rövid bemelegítéssel kevert erősítő részből, egy technikai-, majd pedig egy küzdelmi részből épülnek fel. A technikai rész során nagy hangsúlyt fektetünk annak elsajátítására, hogy mégis hogyan alkalmazható a BJJ egy 1v1 önvédelmi szituációban, hiszen ennek a sportnak az is hatalmas előnye, hogy egy kisebb méretű, de képzettebb személy végig tud dominálni egy szituációban, minimális erőkifejtéssel. Tanulunk feladásra kényszerítő technikákat, kar- és lábfeszítéseket, valamint fojtásokat is.

Ha kedvet kaptál a Jiu Jitsu-hoz, mindenképp vedd fel a következő félévben testnevelés kurzusként 1 kredit értékben, ha pedig már aktív sportolóként keltettük fel a figyelmed az ösztöndíjra, alább felsoroljuk azokat a sportterületeket, melyeken elnyerheted a sportösztöndíjat.

Ezek a következők:

• Tollaslabda
  • Úszás
  • Vízilabda

Bár a pályázási időszak lezárult, ide kattintva nyomon tudjátok követni a korábbi, illetve majd az aktuális pályázati kiírásokat is.

Borítókép forrása: https://unsplash.com/photos/F2qh3yjz6Jk